W przypadku zatrudnienia cudzoziemca w oparciu o umowę o pracę, niezależnie od posiadanego przez niego dokumentu dopuszczającego do polskiego rynku pracy, pracodawca ma obowiązek, podobnie jak w przypadku zatrudnienia pracownika będącego obywatelem Polski, zgłosić cudzoziemca do ubezpieczeń:
- społecznych (emerytalnego, rentowego, chorobowego i wypadkowego);
- zdrowotnego,
w terminie 7 dni od daty powstania obowiązku ubezpieczenia (w przypadku pracownika tym dniem jest dzień nawiązania stosunku pracy), pod warunkiem jednak, że praca wykonywana jest przez tego cudzoziemca na terytorium Polski.
Zgodnie bowiem z przepisami ustawy z dnia 13.10.1998 r. o systemie ubezpieczeń społecznych (t.j. Dz. U. z 2020 r., poz. 266 z późn. zm.; dalej: „u.s.u.s.”) wszystkie osoby mające status pracownika w rozumieniu polskich przepisów prawa pracy (tj. zatrudnione na podstawie umowy o pracę) i wykonujące pracę na terytorium Polski, w tym również cudzoziemcy (niezależnie od obywatelstwa), podlegają obowiązkowo ubezpieczeniom społecznym i ubezpieczeniu zdrowotnemu. Przepisy u.s.u.s. nie uzależniają bowiem:
objęcia polskimi ubezpieczeniami od posiadanego obywatelstwa, miejsca zamieszkania, pobytu itp. Istotny dla objęcia tymi ubezpieczeniami jest fakt zawarcia z polskim podmiotem stosunku pracy lub innej umowy rodzącej obowiązek ubezpieczeń społecznych oraz wykonywanie pracy w ramach tych umów na obszarze Polski[1].
Ważne!
Pod polski system ubezpieczeń nie podlegają zatem cudzoziemcy, którzy wprawdzie są zatrudnieni przez polski podmiot, jednak wykonują pracę poza granicami Polski.
Obowiązek stosowania polskich przepisów w zakresie systemu ubezpieczeń społecznych do obywateli Mołdawii wykonujących pracę na terytorium Polski wynika również z postanowień Umów zawartych między Polską a poszczególnymi krajami, np. w przypadku Mołdawii jest to umowa między Rzeczpospolitą Polską a Republiką Mołdawii o ubezpieczeniu społecznym, podpisana w Warszawie w dniu 09.09.2013 r. (Dz. U. z 2014 r., poz. 1460). Ww. Umowa przewiduje bowiem, że:
osoba zatrudniona na terytorium jednej z Umawiających się Stron podlega, w odniesieniu do tego zatrudnienia, ustawodawstwu tej Umawiającej się Strony, nawet jeżeli zamieszkuje na terytorium drugiej Umawiającej się Strony lub jeżeli główna siedziba lub zarejestrowana siedziba jej pracodawcy mieści się na terytorium tej drugiej Umawiającej się Strony.
A zgodnie z art. 4 Porozumienia administracyjnego w sprawie stosowania Umowy między Rzeczpospolitą Polską a Republiką Mołdawii o ubezpieczeniu społecznym:
jeżeli ustawodawstwo jednej z Umawiających się Stron jest stosowane zgodnie z postanowieniami części II Umowy, instytucja właściwa tej Umawiającej się Strony [w Polsce jest nią, co do zasady, Zakład Ubezpieczeń Społecznych], na wniosek pracodawcy (…) wydaje zaświadczenie potwierdzające, że pracownik (…) podlega temu ustawodawstwu, ze wskazaniem okresu ważności takiego zaświadczenia. Zaświadczenie to jest dowodem, że pracownik (…) jest wyłączony spod ustawodawstwa drugiej Umawiającej się Strony dotyczącego obowiązkowego ubezpieczenia. Przy czym instytucja właściwa Umawiającej się Strony, która wydaje zaświadczenie, (…) dostarcza kopię tego zaświadczenia pracownikowi (…), jak również pracodawcy pracownika i instytucji łącznikowej lub instytucji właściwej drugiej Umawiającej się Strony.
Zgłoszenia cudzoziemca wykonującego pracę w Polsce na podstawie umowy o pracę do ubezpieczeń społecznych i ubezpieczenia zdrowotnego należy dokonać na takich samych zasadach, jakie obowiązują w przypadku zgłoszenia pracownika będącego obywatelem Polski, co oznacza, że należy w tym celu wykorzystać formularz ZUS-ZUA.
[1] Pismo ZUS z dnia 06.12.2011 r., WPI/200000/451/834/2011.
Inne z tej kategorii
E-mail i SMS a oświadczenie pracodawcy o rozwiązaniu umowy o pracę
Zdaniem sądu Najwyższy wyrażonym w wyroku z dnia 11.04.2024 r. (sygn. II PSKP 86/22): E-mai Rozwiązanie stosunku pracy przez wysłanie oświadczenia woli o wypowiedzeniu umowy o pracę lub rozwiązaniu jej w trybie natychmiastowym – w postaci elektronicznej opatrzonej...
Dyrektor a układ zbiorowy pracy
Przede wszystkim należy zwrócić uwagę na zasadę wynikającą z art. 24126 § 2 ustawy z dnia 26.06.1974 r. Kodeks pracy (t.j. Dz. U. z 2022 r., poz. 1510 z późn. zm.; dalej: „KP”), zgodnie z którym: Układ zakładowy nie może określać warunków wynagradzania pracowników...
Zwolnienie od pracy z powodu siły wyższej: nowe stanowisko ZUS
W dniu 20.03.2024 r. na stronach internetowych ZUS opublikowane zostało zmienione stanowisko ZUS dotyczące sposobu ustalaniu podstawy wymiaru zasiłku pracownikowi, który korzystał ze zwolnienia od pracy z powodu siły wyższej w pilnych sprawach rodzinnych.W świetle...