
W dniu 3.04.2025 r. Parlament Europejski zagłosował za odroczeniem terminów stosowania nowych przepisów UE dotyczących wymogów należytej staranności i sprawozdawczości w zakresie zrównoważonego rozwoju.
Przesunięcie dotyczy drugiej i trzeciej fazie wdrażania Dyrektywy Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2022/2464 z dnia 14.12.2022 r., czyli tzw. dyrektywy CSRD. Posłowie Parlamentu Europejskiego poparli wniosek Komisji Europejskiej, będący częścią szerszych wysiłków na rzecz uproszczenia, mających na celu wzmocnienie konkurencyjności UE.
W dniu 14.04.2025 r. Rada UE przyjęła tzw. dyrektywę o tymczasowych odroczeniach. Skutkuje ona m.in. odroczeniem wejścia w życie obowiązku sporządzania sprawozdawczości zrównoważonego rozwoju (tzw. raportów ESG) dla znacznej części przedsiębiorców. Państwa członkowskie UE muszą dokonać transpozycji tej dyrektywy do swoich przepisów krajowych do dnia 31 grudnia 2025 r.
Nowe zasady należytej staranności wymagają od firm łagodzenia negatywnego wpływu na ludzi i planetę. Państwa członkowskie będą miały dodatkowy rok – do 26 lipca 2027 r. – na transpozycję przepisów do ustawodawstwa krajowego. Roczne przedłużenie będzie miało również zastosowanie do pierwszej grupy przedsiębiorstw, których to dotyczy, a mianowicie: przedsiębiorstw z UE zatrudniających ponad 5000 pracowników i osiągających obroty netto wyższe niż 1,5 mld euro oraz przedsiębiorstw spoza UE osiągających obroty powyżej tego progu w UE. Firmy te będą musiały stosować przepisy dopiero od 2028 roku. Data rozpoczęcia stosowania będzie taka sama dla drugiej grupy przedsiębiorstw: tych w UE, które zatrudniają ponad 3000 pracowników i mają obroty netto wyższe niż 900 mln euro, oraz przedsiębiorstw spoza UE, których obroty przekraczają ten próg w UE.
Zastosowanie dyrektywy w sprawie sprawozdawczości w zakresie zrównoważonego rozwoju zostanie również opóźnione o dwa lata dla drugiej i trzeciej grupy firm objętych przepisami. Duże przedsiębiorstwa zatrudniające ponad 250 pracowników będą zobowiązane do złożenia sprawozdania na temat swoich działań społecznych i środowiskowych po raz pierwszy w 2028 r. za poprzedni rok obrotowy, podczas gdy małe i średnie przedsiębiorstwa notowane na giełdzie będą musiały dostarczyć te informacje rok później.
Inne z tej kategorii
Fizyczne przemieszczenie towarów warunkiem WDT
Warto odnotować wyrok Naczelnego Sądu Administracyjnego (dalej: ,,NSA”) z 13.03.2025 r. (sygn. I FSK 2148/21), w świetle którego uznanie transakcji za WDT jest możliwe dopiero w momencie rzeczywistego wywozu towarów i uzyskania przez podatnika dokumentów wymaganych...
Skutki podatkowe aktualizacji analizy porównawczej dla transakcji pożyczek
Podatnik zapytał Dyrektora Krajowej Informacji Skarbowej (dalej: ,,DKIS”), jak ma postąpić, gdy zaktualizowana analiza porównawcza przygotowana dla zawartej transakcji udzielenia pożyczki wskaże, że oprocentowanie takiej transakcji w roku aktualizacji analizy nie...
Wsteczna korekta oświadczenia o wyborze metody rozliczenia różnic kursowych
W wyroku z dnia 18.02.2025 r. (sygn. II FSK 878/23) Naczelny Sąd Administracyjny (dalej: ,,NSA”) po raz pierwszy potwierdził możliwość dokonywania korekty oświadczenia o wyborze metody rozliczania różnic kursowych złożonego w rocznym zeznaniu podatkowym.Sprawa...