W 2023 roku weszły w życie dwie nowelizacje Kodeksu pracy. Pierwsza – wprowadzająca do Kodeksu pracy pracę zdalną oraz długo oczekiwane przez pracodawców przepisy umożliwiające im kontrolę trzeźwości pracowników. I druga – wdrażająca dwie unijne dyrektywy (dyrektywę w sprawie przejrzystych i przewidywalnych warunków pracy w Unii Europejskiej oraz dyrektywę równowagi między życiem zawodowym a prywatnym) zawierające wiele propracowniczych rozwiązań. Powstała konieczność dostosowania regulaminów pracy, wzorów umów i wniosków, informacji oraz obowiązujących procedur.
Dlatego warto poddać przeglądowi obowiązujące w Państwa Organizacji dokumenty pod kątem prawidłowości dokonania wdrożenia powyższych zmian. Tak, aby nie tylko takie procesy, jak onboarding nowych pracowników czy też rozpoznanie wniosków pracowników składanych w ramach przysługujących im uprawnień, przebiegały sprawnie i poprawnie, ale również żeby Państwa Organizacja uniknęła często dosyć dotkliwych sankcji w przypadku kontroli np. ze strony Państwowej Inspekcji Pracy, czy zminimalizowała ryzyko przegrania sporu w sprawach pracowniczych.
Dlatego też chcemy Państwu zaproponować dokonanie przez naszą kancelarię przeglądu, wybranych przez Państwa z poniższej listy, trzech obowiązujących u Państwa regulaminów/procedur/pakietu dokumentów:
- Układu Zbiorowego Pracy,
- Regulaminu pracy,
- Regulaminu wynagradzania,
- Porozumienia ze związkami zawodowymi w sprawie pracy zdalnej,
- Dokumentacji i oświadczeń związanych z pracą zdalną,
- Wewnętrznej polityki antymobbingowej,
- Regulaminu zakładowego funduszu świadczeń socjalnych,
- Kodeksu Postępowania (Code of Conduct).
Powyższą listę dokumentów prosimy taktować jako propozycję, co oznacza, że do przeglądu mogą być przez Państwa wskazane inne, obowiązujące w Państwa Organizacji dokumenty lub te, których wejście w życie jest dopiero planowane.
W ramach przeglądu zaproponujemy Państwu:
- zmiany dostosowujące dany dokument do aktualnie obowiązujących przepisów,
- zmiany dostosowujące dany dokument do Państwa życzeń zgłoszonych nam pisemnie,
- nasze propozycje zmian, opierające się na wieloletniej praktyce, mające na celu optymalizację treści analizowanych dokumentów w stosunku do specyfiki Państwa działalności.
Efektem naszej analizy będzie:
Propozycja zmian do danego regulaminu/procedury, przygotowana w formie aneksu do danego dokumentu. Uprości to Państwu wprowadzenie w życie ww. zmian.
Efekt naszej analizy zostanie Państwu przekazany:
W ciągu 21 dni liczonych od przekazania nam przez Państwa kompletu dokumentów składających się na aktualnie obowiązujący u Państwa regulamin/procedurę poddane analizie.
Jeżeli propozycja zmian będzie wymagała, Państwa zdaniem, modyfikacji:
W ciągu kolejnych 7 dni liczonych od przekazania nam przez Państwa swojej opinii w formie pisemnej (w tym e-mailowej) przekażemy Państwu odpowiednio zmodyfikowany projekt aneksu, o którym mowa wyżej.
W przypadku jakichkolwiek pytań lub wątpliwości pozostajemy do Państwa dyspozycji i prosimy o kontakt.
dr Anna Pułka, radca prawny
(a.pulka@explico.com.pl, tel. +48 504 233 399)
Inne z tej kategorii
E-mail i SMS a oświadczenie pracodawcy o rozwiązaniu umowy o pracę
Zdaniem sądu Najwyższy wyrażonym w wyroku z dnia 11.04.2024 r. (sygn. II PSKP 86/22): E-mai Rozwiązanie stosunku pracy przez wysłanie oświadczenia woli o wypowiedzeniu umowy o pracę lub rozwiązaniu jej w trybie natychmiastowym – w postaci elektronicznej opatrzonej...
Dyrektor a układ zbiorowy pracy
Przede wszystkim należy zwrócić uwagę na zasadę wynikającą z art. 24126 § 2 ustawy z dnia 26.06.1974 r. Kodeks pracy (t.j. Dz. U. z 2022 r., poz. 1510 z późn. zm.; dalej: „KP”), zgodnie z którym: Układ zakładowy nie może określać warunków wynagradzania pracowników...
Zwolnienie od pracy z powodu siły wyższej: nowe stanowisko ZUS
W dniu 20.03.2024 r. na stronach internetowych ZUS opublikowane zostało zmienione stanowisko ZUS dotyczące sposobu ustalaniu podstawy wymiaru zasiłku pracownikowi, który korzystał ze zwolnienia od pracy z powodu siły wyższej w pilnych sprawach rodzinnych.W świetle...