W piątek 13 stycznia 2023 r. Sejm uchwalił przepisy dotyczące pracy zdalnej. Pracodawcy będą mieli tylko dwa miesiące od dnia ogłoszenia nowelizacji na wdrożenie w swoich organizacjach zmian.
W Kodeksie pracy wprowadzono także możliwość przeprowadzenia prewencyjnych kontroli pracowników na obecność alkoholu i innych środków. Na wprowadzenie przepisów w zakresie kontroli trzeźwości pracodawcy będą mieli jedynie 14 dni od dnia ogłoszenia nowelizacji. Pracodawcy, którzy chcą uregulować kwestie kontroli pracowników, powinni podjąć niezwłoczne działania w celu ich wdrożenia.
Praca zdalna
Uchwalone przez Sejm przepisy zastąpią przepisy dotyczące telepracy. Pracodawca będzie mógł zdecydować, czy wprowadza pracę w pełni zdalną, model hybrydowy, czy też pracę zdalną okazjonalną. Zasady wykonywania pracy zdalnej powinny zostać określone w porozumieniu zawieranym pomiędzy pracodawcą i zakładową organizacją związkową, w regulaminie skonsultowanym z przedstawicielami pracowników albo bezpośrednio w porozumieniu zawartym z pracownikiem. Pracodawca będzie zobowiązany zapewnić pracownikowi wykonującemu pracę zdalną materiały i narzędzia pracy, w tym urządzenia techniczne, niezbędne do wykonywania pracy zdalnej, jak również zapewnić ich instalację, serwis oraz konserwację bądź wypłacić z tego tytułu ekwiwalent.
Kontrola trzeźwości i na obecność środków działających podobnie do alkoholu
Grupę lub grupy pracowników objętych kontrolą trzeźwości pracodawcy będą określali w układzie zbiorowym pracy, w regulaminie pracy albo w obwieszczeniu. Przeprowadzanie kontroli trzeźwości może nastąpić po wskazaniu przez pracodawcę m.in. rodzaju urządzenia wykorzystywanego do kontroli, czasu i częstotliwości jej przeprowadzania. Nie później niż 2 tygodnie przed rozpoczęciem przeprowadzania kontroli pracodawca będzie musiał przekazać objętym badaniem pracownikom informacje dotyczącą przyjętego w organizacji zakresu kontroli.
Rewolucyjne zmiany w Kodeksie pracy już teraz wymagają rozważenia, czy w organizacji należy wdrożyć m.in. kontrolę trzeźwości, rozpocząć prace w zakresie zmian regulacji wewnętrznych, tak aby je dostosować do nowych przepisów. Pracodawcy nie powinni zwlekać, w szczególności tam, gdzie działają związki zawodowe.
Inne z tej kategorii
E-mail i SMS a oświadczenie pracodawcy o rozwiązaniu umowy o pracę
Zdaniem sądu Najwyższy wyrażonym w wyroku z dnia 11.04.2024 r. (sygn. II PSKP 86/22): E-mai Rozwiązanie stosunku pracy przez wysłanie oświadczenia woli o wypowiedzeniu umowy o pracę lub rozwiązaniu jej w trybie natychmiastowym – w postaci elektronicznej opatrzonej...
Dyrektor a układ zbiorowy pracy
Przede wszystkim należy zwrócić uwagę na zasadę wynikającą z art. 24126 § 2 ustawy z dnia 26.06.1974 r. Kodeks pracy (t.j. Dz. U. z 2022 r., poz. 1510 z późn. zm.; dalej: „KP”), zgodnie z którym: Układ zakładowy nie może określać warunków wynagradzania pracowników...
Zwolnienie od pracy z powodu siły wyższej: nowe stanowisko ZUS
W dniu 20.03.2024 r. na stronach internetowych ZUS opublikowane zostało zmienione stanowisko ZUS dotyczące sposobu ustalaniu podstawy wymiaru zasiłku pracownikowi, który korzystał ze zwolnienia od pracy z powodu siły wyższej w pilnych sprawach rodzinnych.W świetle...