Należy pamiętać, że złożona przez osobę zatrudnioną deklaracja o rezygnacji z dokonywania wpłat do PPK zachowuje ważność tylko do ostatniego dnia lutego roku, w którym obowiązuje automatyczny zapis do PPK (w przypadku najbliższego autozapisu do dnia 28.02.2023 r.).
Jeśli uczestnik PPK nie złoży po tym dniu, czyli począwszy od 1.03.2023 r., kolejnej deklaracji o rezygnacji, pracodawca naliczy za niego wpłaty do PPK już od wynagrodzenia wypłaconego w marcu i przekaże je do instytucji finansowej w terminie od 1 do 17 kwietnia 2023 r. (15 i 16 kwietnia to sobota i niedziela). Oznacza to, że ponowną deklarację o rezygnacji z dokonywania wpłat do PPK można złożyć najwcześniej 1.03.2023 r. Poprzednia deklaracja o rezygnacji z dokonywania wpłat straci bowiem ważność z końcem lutego 2023 r.
Wynika to z art. 16 ust. 1 zdanie drugie ustawy z dnia 4.10.2018 r. o pracowniczych planach kapitałowych (dalej: „ustawa o PPK”). Podmiot zatrudniający zawiera umowę o prowadzenie PPK w imieniu i na rzecz osoby zatrudnionej – w terminie wskazanym w art. 16 ust. 1 ustawy o PPK, chyba że osoba zatrudniona zadeklaruje przed upływem tego terminu niedokonywanie wpłat do PPK, na podstawie deklaracji złożonej w formie pisemnej podmiotowi zatrudniającemu, albo przestanie być w stosunku do tego podmiotu osobą zatrudnioną. Z kolei art. 23 ust. 5 ustawy o PPK przewiduje obowiązek poinformowania przez podmiot zatrudniający, co 4 lata, w terminie do ostatniego dnia lutego danego roku, osoby zatrudnionej, która złożyła deklarację o rezygnacji z dokonywania wpłat do PPK, o ponownym dokonywaniu wpłat za tę osobę zgodnie z ust. 6, zaś z ust. 6 wynika obowiązek podmiotu zatrudniającego, co 4 lata, od 1 kwietnia, dokonywania wpłat za osobę zatrudnioną, o której mowa w ust. 2, chyba że osoba ta ponownie zrezygnuje z dokonywania wpłat do PPK, składając podmiotowi zatrudniającemu deklarację, o której mowa w ust. 2.
Chodzi tu oczywiście o osoby w wieku 18–55 lat, czyli osoby zapisywane do PPK automatycznie, a nie na wniosek.
Ważne:
Ustawa o PPK wskazuje, że deklarację o rezygnacji z dokonywania wpłat do PPK należy złożyć w formie pisemnej. Deklaracja powinna zawierać dane dotyczące podmiotu zatrudniającego i uczestnika PPK oraz oświadczenie uczestnika PPK o posiadaniu przez niego wiedzy o konsekwencjach jej złożenia. Wzór tej deklaracji określony został w rozporządzeniu Ministra Finansów z dnia 12.06.2019 r. w sprawie deklaracji o rezygnacji z dokonywania wpłat do pracowniczych planów kapitałowych. Pracownik może, ale nie musi, skorzystać z ww. wzoru. Pracodawca ma obowiązek przyjąć tak sporządzoną deklarację, nawet napisaną odręcznie, jeżeli zawiera ona wszystkie elementy wymagane przepisami prawa.
Pracodawca zobowiązany jest do końca lutego 2023 r. poinformować osoby, które do momentu przekazania tej informacji złożyły deklarację o rezygnacji z dokonywania wpłat do PPK, o obowiązku dokonywania za nie wpłat do PPK od 1 kwietnia tego roku. Ustawa o PPK nie określa formy ani sposobu, w jaki pracodawca powinien wywiązać się z nałożonego na niego obowiązku informacyjnego. Jednak powinien zrobić to tak, aby w razie sporu mógł udowodnić, że faktycznie wywiązał się z obowiązku, jaki nakłada na niego ustawa o PPK.
Inne z tej kategorii
Czas przetwarzania danych osobowych uzyskanych w procesie rekrutacji kandydatów do pracy
Wielu pracodawców zastanawia się, przez jaki okres mogą przechowywać dane kandydatów do pracy, z którymi nie zdecydowali się zawrzeć umowy o pracę. Czy muszą je usuwać niezwłocznie po zakończeniu procesu rekrutacji?W wyroku z 20.02.2024 r. (sygn. akt III OSK 2700/22)...
Powierzenie pracownikowi innej pracy – warto o tym pamiętać
Powierzenie pracownikowi innej pracy jest czasami alternatywą dla rozwiązania polegającego na wręczeniu pracownikowi wypowiedzenia zmieniającego, o czym często zapominają pracodawcy. Szczególnie w przypadku przejściowych zmian wymagających od firmy elastyczności.Czym...
E-mail i SMS a oświadczenie pracodawcy o rozwiązaniu umowy o pracę
Zdaniem sądu Najwyższy wyrażonym w wyroku z dnia 11.04.2024 r. (sygn. II PSKP 86/22): E-mai Rozwiązanie stosunku pracy przez wysłanie oświadczenia woli o wypowiedzeniu umowy o pracę lub rozwiązaniu jej w trybie natychmiastowym – w postaci elektronicznej opatrzonej...