
W dniu 10.04.2025 r. Prezydent podpisał ustawę z dnia 20.03.2025 r. o warunkach dopuszczalności powierzania pracy cudzoziemcom na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej.
Przepisy określające warunki dostępu cudzoziemców do rynku pracy były przez lata wielokrotnie nowelizowane i uzupełniane, co w praktyce utrudnia ich stosowanie. Ponadto, przepisy te były wprowadzane wiele lat temu w odmiennych warunkach społecznych i ekonomicznych, gdy praca podejmowana w Polsce przez cudzoziemców nie miała charakteru masowego, jak ma to miejsce obecnie. W związku z tym zaistniała potrzeba kompleksowego uregulowania zagadnienia dostępu cudzoziemców do rynku pracy w odrębnej ustawie.
W założeniu nowe przepisy nie mają być rewolucją, a tylko mają na celu usprawnienie procedur dotyczących powierzania pracy cudzoziemcom, ograniczenie występujących nadużyć, usprawnienie i przyspieszenie załatwiania spraw przez urzędy, m.in. poprzez pełną elektronizację postępowań, wspieranie integracji cudzoziemców oraz zaostrzenie kar za nielegalne zatrudnianie cudzoziemców.
Co istotne, na mocy art. 459 ustawy z dnia 20.03.2025 r. o rynku pracy i służbach zatrudnienia traci moc ustawa z dnia 20.04.2004 r. o promocji zatrudnienia i instytucjach rynku pracy, która do tej pory regulowała kwestie związane z warunkami dostępu cudzoziemców do polskiego rynku pracy.
Najważniejsze nowe rozwiązania
- Wszystkie formalności, w tym składanie wniosków oraz odbiór decyzji, będą realizowane za pośrednictwem systemu online.
- Zrezygnowano z tzw. testu rynku pracy. Dotychczas przed zatrudnieniem cudzoziemca pracodawca, jeżeli przepisy tego wymagały, musiał uzyskać opinię starosty potwierdzającą fakt, że na lokalnym rynku pracy jest brak dostępnych kandydatów. Nowe przepisy znoszą ten obowiązek, co zdecydowanie przyspiesza procedury. W zamian starosta może określić listę zawodów i stanowisk, dla których zezwolenia na pracę nie będą wydawane, jeżeli w dniu złożenia wniosku zawód, w którym cudzoziemiec powinien pracować, widnieje na liście zawodów określonej przez starostę i zatwierdzonej przez właściwego wojewodę.
- Ustawa wprowadziła nowy obowiązek, zgodnie z którym pracodawca będzie musiał dostarczać kopie umowy do odpowiedniego urzędu.
- Ustawa wprowadza brak wymogu wykonywania pracy przez cudzoziemca na rzecz polskiego podmiotu na podstawie stosunku pracy jako warunku uzyskania zezwolenia na pracę. Zachowano jednak obowiązek zawarcia umowy o pracę w przypadku kierowania cudzoziemca do innego podmiotu przez agencję pracy tymczasowej,
- Ustawa zakłada wprowadzenie programów integracyjnych dla cudzoziemców,in. w zakresie pomocy w nauce języka polskiego, a także rozwiązania dające możliwość tworzenia przez Urzędy Pracy wyspecjalizowanych punktów wspierania zagranicznych pracowników na rynku pracy.
- Podwyższone zostaną kary za nielegalne zatrudnianie cudzoziemców – takie działania zagrożone będą karą grzywny w wysokości od 3000 do 50 000 zł za każdy przypadek.
Nowa ustawa jest obszernym aktem prawnym; opisane powyżej zmiany to tylko część rozwiązań przez nią wprowadzanych.
Wejście w życie zmian
Zgodnie z treścią uchwalonej ustawy, ma ona wejść w życie pierwszego dnia miesiąca następującego po upływie 14 dni od dnia jej ogłoszenia.
Przepisy przejściowe
Jest bardzo istotne, aby każdy podmiot, który zatrudnia cudzoziemców, brał pod uwagę, że nowe przepisy zawierają bardzo szczegółowe przepisy przejściowe. I tak np. do postępowań administracyjnych w sprawach zezwoleń na pracę lub oświadczeń o powierzeniu wykonywania pracy cudzoziemcowi, wszczętych na podstawie ustawy z dnia 20.04.2004 r. o promocji zatrudnienia i instytucjach rynku pracy i niezakończonych decyzją ostateczną przed dniem wejścia w życie niniejszej ustawy, stosuje się przepisy dotychczasowe.
Artykuł dostępny w języku niemieckim
Inne z tej kategorii
Czy ustalając stan zatrudnienia na potrzeby odpisu na ZFŚS dolicza się pracowników na urlopie bezpłatnym?
Odpowiedź na to pytanie jest twierdząca. Ustawa z dnia 4.03.1994 r. o zakładowym funduszu świadczeń socjalnych nie zawiera bowiem odrębnej definicji pracownika w stosunku do definicji zawartej w art. 2 Kodeksu pracy.Według przepisów Kodeksu Pracy pracownikiem jest...
Pracodawcy muszą zapewnić pracownikom odpowiedni poziom kompetencji w zakresie AI
Od 2.02.2025 r. pracodawcy muszą pamiętać, że wszedł w życie obowiązek zapewnienia kompetencji w zakresie AI, tzw. AI Literacy.Jest on przewidziany w art. 4 unijnego rozporządzenia z dnia 13.06.2024 r. w sprawie ustanowienia zharmonizowanych przepisów dotyczących...
Ważne orzeczenia Sądu Najwyższego z zakresu prawa pracy z 2024 r.
Przedstawiamy poniżej wybrane przez nas, ze względu na ich znaczenie, orzeczenia Sądu Najwyższego zapadłe w 2024 r. w sprawach związanych z prawem pracy i zarządzaniem zasobami ludzkimi.Dopuszczalne formy zaznajamiania pracowników podejmujących pracę z zakresem ich...