Obywatele sześciu państw Europy Wschodniej, mogą zostać zatrudnieni na terytorium Polski na podstawie procedury uproszczonej – tj. oświadczenia o powierzeniu wykonywania pracy cudzoziemcowi, składanego przez pracodawcę w powiatowym urzędzie pracy i podlegającego wpisowi do ewidencji oświadczeń, czyli bez konieczności ubiegania się o zezwolenie na pracę (dalej: ,,Zatrudnienie w ramach procedury uproszczonej”).
Wynika to z art. 88z i art. 88za ustawy z dnia 20.04.2004 r. o promocji zatrudnienia i instytucjach rynku pracy (t.j. Dz. U. z 2020 r., poz. 1409 z późn. zm.; dalej: „u.p.z.”) i wydanego na ich podstawie Rozporządzenia Ministra Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej z dnia 08.12.2017 r. w sprawie państw, do których obywateli stosuje się niektóre przepisy dotyczące zezwolenia na pracę sezonową oraz przepisy dotyczące oświadczenia o powierzeniu wykonywania pracy cudzoziemcowi.
Warunki skorzystania przez pracodawcę z procedury uproszczonej
Pracodawca może zatrudnić cudzoziemca w ramach procedury uproszczonej, jeżeli łącznie spełnione są następujące warunki:
- cudzoziemiec jest obywatelem Armenii, Białorusi, Gruzji, Mołdawii, Rosji lub Ukrainy;
- prace, które będzie wykonywał cudzoziemiec, nie dotyczą prac sezonowych, na które trzeba uzyskać odrębne zezwolenie;
- okres zatrudnienia nie przekroczy 6 miesięcy w ciągu kolejnych 12 miesięcy.
O ile warunki wskazane w pkt. 1) i 2) powyżej są jasne i nie wymagają komentarza, o tyle należy wyjaśnić, jak liczyć okres zatrudnienia wskazany w pkt. 3) powyżej. Oświadczenie o powierzeniu wykonywania pracy cudzoziemcowi podlega wpisowi do ewidencji oświadczeń, jeżeli okres wykonywania pracy określony w złożonym oświadczeniu oraz okresy pracy wykonywanej na podstawie oświadczeń wpisanych do ewidencji oświadczeń wynoszą łącznie nie więcej niż 6 miesięcy w ciągu kolejnych 12 miesięcy, niezależnie od liczby podmiotów powierzających temu cudzoziemcowi wykonywanie pracy.
Powyższe oznacza, że cudzoziemiec może wykonywać pracę na podstawie ww. oświadczenia maksymalnie przez 6 miesięcy w ciągu kolejnych, następujących po sobie, 12 miesięcy, a okresy pracy tego cudzoziemca na podstawie oświadczenia na rzecz różnych pracodawców sumują się i łącznie nie mogą przekroczyć powyższego okresu. Okres zatrudnienia na podstawie oświadczenia zawsze dotyczy bowiem konkretnego cudzoziemca, a nie pracodawcy, dlatego należy zliczyć wszystkie okresy zatrudnienia cudzoziemca na podstawie oświadczenia, niezależnie od tego, czy praca była wykonywana tylko na rzecz jednego pracodawcy, czy też na rzecz wielu pracodawców – na podstawie innych jeszcze oświadczeń.
Okres świadczenia pracy może być wykorzystany:
- w sposób ciągły, czyli przez pełne 6 miesięcy,
- w kilku krótszych okresach, przy czym łączny okres zatrudnienia nie może być dłuższy niż 6 miesięcy w ciągu kolejnych 12 miesięcy.
Okres 6 miesięcy pracy na podstawie oświadczenia jest równy 180 dniom. Okres 12-miesięczny obejmuje 12 kolejnych miesięcy, liczonych od dnia powierzenia wykonywania pracy cudzoziemcowi. Nie musi pokrywać się z rokiem kalendarzowym, a rozpoczęcie następnego roku kalendarzowego nie oznacza, że okres 12 miesięcy jest liczony od początku.
Oczywiście, nic nie stoi na przeszkodzie, aby zatrudniać w Polsce cudzoziemca na okres dłuższy, jednak w takim wypadku należy wystąpić do wojewody o wydanie zezwolenia na pracę (o czym będzie jeszcze mowa). W przeciwnym wypadku wykonywanie pracy przez cudzoziemca na podstawie oświadczenia, po przekroczeniu ww. okresu, będzie uznane za nielegalne.
Etapy procedury uproszczonej
- Złożenie przez pracodawcę oświadczenia o powierzeniu wykonywania pracy cudzoziemcowi.
- Weryfikacja i wpis oświadczenia o powierzeniu wykonywania pracy cudzoziemcowi do ewidencji oświadczeń.
- Obowiązki pracodawcy po wpisaniu oświadczenia o powierzeniu wykonywania pracy cudzoziemcowi do ewidencji oświadczeń. W przypadku wpisania oświadczenia do ewidencji oświadczeń:
- pracodawca odbiera oświadczenie wpisane do ewidencji oświadczeń i opatrzone pieczęcią urzędową (osobiście, przez pełnomocnika lub przesłane pocztą),
- pracodawca przekazuje oświadczenie w oryginale cudzoziemcowi,
- cudzoziemiec, na podstawie ww. oświadczenia, uzyskuje wizę w celu wykonywania w Polsce pracy.
Jednocześnie sygnalizujemy, że cudzoziemcy są zwolnieni z wymogu posiadania wizy w czasie pobytu na terytorium Polski (tzw. ruch bezwizowy), jeżeli posiadają paszporty biometryczne wydane zgodnie z normami ICAO. Przy czym całkowity pobyt na terytorium Polski bez konieczności uzyskania wizy nie może przekroczyć 90 dni w ciągu każdego 180-dniowego okresu.
- pracodawca podpisuje umowę o pracę z cudzoziemcem na warunkach określonych w oświadczeniu,
- pracodawca powiadamia pisemnie powiatowy urząd pracy o:
- podjęciu pracy przez cudzoziemca najpóźniej w dniu rozpoczęcia pracy;
- niepodjęciu pracy przez cudzoziemca w terminie 7 dni od dnia rozpoczęcia pracy określonego w ewidencji oświadczeń.
- pracodawca musi przestrzegać wszystkich obowiązków wynikających z powierzenia pracy, takich samych jak w przypadku polskich pracowników (np. zgłoszenia do ubezpieczeń społecznych w ciągu 7 dni, gdy dana umowa podlega ubezpieczeniom, o czym będzie mowa w dalszej części niniejszego artykułu), a także obowiązków związanych z zatrudnieniem cudzoziemca wynikających z innych przepisów (np. przechowywanie kopii dokumentu pobytowego cudzoziemca).
Cudzoziemiec może wykonywać pracę wyłącznie na rzecz pracodawcy i na warunkach wskazanych w oświadczeniu o powierzeniu wykonywania pracy.
Inne z tej kategorii
E-mail i SMS a oświadczenie pracodawcy o rozwiązaniu umowy o pracę
Zdaniem sądu Najwyższy wyrażonym w wyroku z dnia 11.04.2024 r. (sygn. II PSKP 86/22): E-mai Rozwiązanie stosunku pracy przez wysłanie oświadczenia woli o wypowiedzeniu umowy o pracę lub rozwiązaniu jej w trybie natychmiastowym – w postaci elektronicznej opatrzonej...
Dyrektor a układ zbiorowy pracy
Przede wszystkim należy zwrócić uwagę na zasadę wynikającą z art. 24126 § 2 ustawy z dnia 26.06.1974 r. Kodeks pracy (t.j. Dz. U. z 2022 r., poz. 1510 z późn. zm.; dalej: „KP”), zgodnie z którym: Układ zakładowy nie może określać warunków wynagradzania pracowników...
Zwolnienie od pracy z powodu siły wyższej: nowe stanowisko ZUS
W dniu 20.03.2024 r. na stronach internetowych ZUS opublikowane zostało zmienione stanowisko ZUS dotyczące sposobu ustalaniu podstawy wymiaru zasiłku pracownikowi, który korzystał ze zwolnienia od pracy z powodu siły wyższej w pilnych sprawach rodzinnych.W świetle...