Koniec roku to dla wielu pracodawców okres planowania urlopów na kolejny rok. Warto zatem już teraz sprawdzić, jak wypadają dni wolne od pracy w 2022 roku, tak aby odpowiednio przygotować plan urlopów, biorąc pod uwagę, że zapewne wielu pracowników wyrazi zainteresowanie wydłużeniem wypoczynku podczas tzw. długich weekendów.
W 2022 roku układ świąt daje bowiem pracownikom możliwość odebrania jednego dodatkowego dnia wolnego za święto przypadające na sobotę, a przy tym okazję do czterech długich weekendów (przy założeniu, że w każdym z nich wezmą oni po jednym dniu urlopu).
W 2022 roku dni ustawowo wolne od pracy wypadają w sposób następujący:
1 stycznia (sobota) – Nowy Rok
6 stycznia (czwartek) – Święto Trzech Króli
17 kwietnia (niedziela) – Wielkanoc, pierwszy dzień świąt
18 kwietnia (poniedziałek) – Wielkanoc, drugi dzień świąt
1 maja (niedziela) – Święto Pracy
3 maja (wtorek) – Święto Konstytucji 3 Maja
5 czerwca (niedziela) – Zesłanie Ducha Świętego (Zielone Świątki)
16 czerwca (czwartek) – Boże Ciało
15 sierpnia (poniedziałek) – Wniebowzięcie NMP i Święto Wojska Polskiego
1 listopada (wtorek) – Dzień Wszystkich Świętych
11 listopada (piątek) – Narodowe Święto Niepodległości
25 grudnia (niedziela) – Boże Narodzenie, pierwszy dzień świąt
26 grudnia (poniedziałek) – Boże Narodzenie, drugi dzień świąt
W związku z powyższym pracodawca powinien liczyć się z następującymi okresami wzmożonej absencji pracowników spowodowanej urlopami:
6–9 stycznia (jeżeli pracownik weźmie 1 dzień urlopu w piątek – 7 stycznia),
30 kwietnia – 3 maja (jeżeli pracownik weźmie 1 dzień urlopu w poniedziałek – 2 maja),
16–19 czerwca (jeżeli pracownik weźmie 1 dzień urlopu w piątek – 17 czerwca),
29 października – 1 listopada (jeżeli pracownik weźmie 1 dzień urlopu w poniedziałek – 31 października).
Z powyższego wynika również, że w 2022 roku jedno święto wypada w sobotę, a mianowicie 1 stycznia – Nowy Rok. Za ten dzień pracodawca ma obowiązek wyznaczenia pracownikom dodatkowego dnia wolnego. Zgodnie bowiem z art. 130 § 2 Kodeksu pracy każde święto występujące w okresie rozliczeniowym i przypadające w innym dniu niż niedziela obniża wymiar czasu pracy o 8 godzin. Dzień wolny od pracy powinien być wyznaczony do końca okresu rozliczeniowego, w którym to święto przypadło. Może on zatem poprzedzać dzień świąteczny bądź następować po nim. Co istotne, termin dnia wolnego ustala pracodawca; nie wybiera go samodzielnie pracownik. Jeśli jednak pracodawca nie chce narzucać terminu dnia wolnego, to może uwzględnić przedstawione w tym zakresie propozycje pracowników.
Przy planowaniu urlopów warto, aby pracodawca uwzględnił także terminy ferii zimowych, albowiem – oprócz okresu wakacyjnego – w tych terminach pracownicy często „wybierają” dni urlopu. W roku 2022 terminy ferii zimowych, w przeciwieństwie do roku 2021, w którym z uwagi na pandemię termin ten był wspólny dla całego kraju (4–17 stycznia), przedstawiają się następująco:
17–30 stycznia – województwa: kujawsko-pomorskie, lubuskie, małopolskie, świętokrzyskie, wielkopolskie,
24 stycznia – 6 lutego – województwa: podlaskie, warmińsko-mazurskie,
31 stycznia – 13 lutego – województwa: dolnośląskie, mazowieckie, opolskie, zachodniopomorskie,
14–27 lutego – województwa: lubelskie, łódzkie, podkarpackie, pomorskie, śląskie.
Inne z tej kategorii
E-mail i SMS a oświadczenie pracodawcy o rozwiązaniu umowy o pracę
Zdaniem sądu Najwyższy wyrażonym w wyroku z dnia 11.04.2024 r. (sygn. II PSKP 86/22): E-mai Rozwiązanie stosunku pracy przez wysłanie oświadczenia woli o wypowiedzeniu umowy o pracę lub rozwiązaniu jej w trybie natychmiastowym – w postaci elektronicznej opatrzonej...
Dyrektor a układ zbiorowy pracy
Przede wszystkim należy zwrócić uwagę na zasadę wynikającą z art. 24126 § 2 ustawy z dnia 26.06.1974 r. Kodeks pracy (t.j. Dz. U. z 2022 r., poz. 1510 z późn. zm.; dalej: „KP”), zgodnie z którym: Układ zakładowy nie może określać warunków wynagradzania pracowników...
Zwolnienie od pracy z powodu siły wyższej: nowe stanowisko ZUS
W dniu 20.03.2024 r. na stronach internetowych ZUS opublikowane zostało zmienione stanowisko ZUS dotyczące sposobu ustalaniu podstawy wymiaru zasiłku pracownikowi, który korzystał ze zwolnienia od pracy z powodu siły wyższej w pilnych sprawach rodzinnych.W świetle...