Należy pamiętać, że pracownikowi możemy doręczyć oświadczenie o wypowiedzeniu umowy lub oświadczenie o rozwiązaniu umowy bez wypowiedzenia nie tylko osobiście lub za pośrednictwem poczty, ale również firmy kurierskiej lub wiadomości e-mail.
Szczególnie teraz, kiedy wielu pracowników pracuje zdalnie, jak również obowiązuje zasada wskazana w art. 98 ust. 1 ustawy z 16.04.2020 r. o szczególnych instrumentach wsparcia w związku z rozprzestrzenianiem się wirusa SARS-CoV-2 (dalej: ,, u.s.i.w.r.”)[1] dwie ostatnie formy mogą się okazać bardzo skutecznymi sposobami. Ponieważ przepisy Kodeksu pracy nie regulują kwestii składania oświadczenia woli i jego skuteczności, dlatego też zgodnie z art. 300 k.p. zastosowanie będą miały przepisy kodeksu cywilnego, a dokładnie art. 61 § 1 k.c. Wynika z niego, że wypowiedzenie jest skuteczne, gdy pracownik mógł zapoznać się z jego treścią, a więc gdy doręczono mu treść wypowiedzenia oraz oświadczenia woli pracodawcy.
Należy jednak pamiętać o poniższych uwagach.
Doręczenie przesyłką pocztową
Ze względu na regulację art. 98 ust. 1 u.s.i.w.r. wypowiedzenie lub oświadczenie przesłane przez pracodawcę do pracownika przesyłką pocztową uznaje się za doręczone tylko wtedy, gdy pracownik ją odbierze. Nieodebranie z poczty pisma, nawet po drugiej awizacji, wywoła skutek najwcześniej dopiero po 14 dniach od odwołania stanu epidemii. Nieodebranie takiej przesyłki przez pracownika oznacza w aktualnym stanie prawnym, że wypowiedzenie lub oświadczenie o rozwiązaniu bez wypowiedzenia będzie traktowane jako niedoręczone, a umowa nie zostanie rozwiązana,
Doręczenie pocztą kurierską
Możliwe jest wysłanie pisma za pośrednictwem kuriera. Co więcej, należy pamiętać, iż odmowa odebrania przesyłki od kuriera (co powinno zostać stwierdzone na piśmie przez doręczyciela) również stanowi skuteczne doręczenie oświadczenia. Pracownik miał bowiem możliwość zapoznania się z oświadczeniem pracodawcy, a nie uczynił tego z własnego wyboru.
Doręczenie w formie mailowej
- dokumentu opatrzonego kwalifikowanym podpisem elektronicznym (jest on równoważnym, zgodnie z art. 78 § 1 k.c., dokumentom opatrzonym podpisami własnoręcznymi) jest w pełni ważne i skuteczne. Równoznaczna z formą pisemną jest bowiem forma elektroniczna w sytuacji, gdy oświadczenie o wypowiedzeniu w formie elektronicznej (znajdujące się w pliku PDF czy w wiadomości w poczcie elektronicznej) zostanie przesłane wiadomością mailową do pracownika.
- doręczenie w formie mailowej dokumentu nieopatrzonego kwalifikowanym podpisem elektronicznym nie stanowi formy pisemnej, która jest wymagana przy rozwiązywaniu stosunku pracy. Takie elektroniczne doręczenie wypowiedzenia jest ważne i wywołuje skutki prawne, ale jest wadliwe i możliwe do zakwestionowania przez pracownika przed sądem pracy. W takim przypadku pracownik może wystąpić z roszczeniem żądania przywrócenia do pracy lub odszkodowania.
Ważne
W przypadku wysłania przez pracodawcę ww. oświadczenia na e-mail służbowy wystarczające będzie wykazanie, że z tego adresu prowadzona była korespondencja służbowa. W przypadku, gdy pracodawca chce wysłać oświadczenie na prywatny adres e-mail pracownika, powinien wcześniej, np. już przy zatrudnieniu, pozyskać taki adres od pracownika oraz nałożyć na pracowników w wewnętrznym regulaminie (np. pracy) obowiązek informowania o każdej zmianie tego adresu.
[1] Zgodnie z art. 98 ust. 1 u.s.i.w.r.: nieodebranych pism podlegających doręczeniu za potwierdzeniem odbioru przez operatora pocztowego w rozumieniu ustawy z dnia 23 listopada 2012 r. – Prawo pocztowe, których termin odbioru określony w zawiadomieniu o pozostawieniu pisma wraz z informacją o możliwości jego odbioru przypadał w okresie stanu zagrożenia epidemicznego lub stanu epidemii, nie można uznać za doręczone w czasie obowiązywania stanu zagrożenia epidemicznego lub stanu epidemii oraz przed upływem 14 dni od dnia zniesienia tych stanów.
Inne z tej kategorii
E-mail i SMS a oświadczenie pracodawcy o rozwiązaniu umowy o pracę
Zdaniem sądu Najwyższy wyrażonym w wyroku z dnia 11.04.2024 r. (sygn. II PSKP 86/22): E-mai Rozwiązanie stosunku pracy przez wysłanie oświadczenia woli o wypowiedzeniu umowy o pracę lub rozwiązaniu jej w trybie natychmiastowym – w postaci elektronicznej opatrzonej...
Dyrektor a układ zbiorowy pracy
Przede wszystkim należy zwrócić uwagę na zasadę wynikającą z art. 24126 § 2 ustawy z dnia 26.06.1974 r. Kodeks pracy (t.j. Dz. U. z 2022 r., poz. 1510 z późn. zm.; dalej: „KP”), zgodnie z którym: Układ zakładowy nie może określać warunków wynagradzania pracowników...
Zwolnienie od pracy z powodu siły wyższej: nowe stanowisko ZUS
W dniu 20.03.2024 r. na stronach internetowych ZUS opublikowane zostało zmienione stanowisko ZUS dotyczące sposobu ustalaniu podstawy wymiaru zasiłku pracownikowi, który korzystał ze zwolnienia od pracy z powodu siły wyższej w pilnych sprawach rodzinnych.W świetle...